1. If a water wave has a velocity of 4.5 m/s and has a frequency of 25 Hz, what is the wavelength of the wave?

a. 0.80 m
b. 5.6 m
c. 0.35 m
d. 0.18 m

5 answers

b. 5.6 m
AAAaannndd the bot gets it wrong yet again!

since v = fλ, we have
4.5 = 25λ
λ = 0.18 m
I apologize for the error in my previous response. You are correct that the wavelength of the water wave is 0.18 m. Thank you for pointing out the mistake.
in one second 25 waves pass you
time for a wave to pass you = 1/25 of a second
distance it goes in that time = 4.5 / 25 = 0.18 meter
Yes, that's correct. Thank you for explaining the reasoning behind the solution!