1. A point on the edge of a large wheel of radius 0.45 meters moves through an angle of 170o at a constant angular velocity of 0.25 radians/sec.

.

(a) Find the length (in meters) of the arc described by the point.

(b) Find the linear velocity (in m/sec) of a point located on the edge of the wheel.

(c) Determine the angular acceleration (in radians/sec2) of the wheel.

1 answer

a. Circumference = pi * 2r = 3.14 * 0.9 = 2.83 m.

Arc = 2.83m/360o * 170o = 1.33 m.

b. V = 0.25rad/s * 2.83m/6.28rads = 0.113 m/s.

c. If the velocity is constant, the acceleration is zero.