1. A park which is shaped like a circle has a radius of 65.1 m. If it is fenced all around how long would the fence be?

2. Daisies are to be planted 6 dm apart around the circumference of a circular garden whose radius is 42 dm. How many daisies will be planted

1 answer

1. The circumference of a circle is given by the formula C = 2πr, where r is the radius of the circle. So, the length of the fence would be 2π(65.1) = 2 * 3.14159 * 65.1 = 408.92 meters.

2. The circumference of the circular garden is 2π(42) = 2 * 3.14159 * 42 = 263.9 dm. If the daisies are planted 6 dm apart, we can calculate the number of daisies as follows: 263.9 / 6 ≈ 43.98 daisies. Since you can't plant a fraction of a daisy, you would need to round down to 43 daisies.