1.5 m3 of water is mixed with 0.50 m3 of alcohol. Density of water is 1000 kg m–3 and density of alcohol is 800 kg m–3.

Whats the density of the mixture with volume 2.0 m3?

4 answers

first find the mass of both water and alcohol seperatly by using density equation and then add these masses and put it in density formula by using the volume 2m3
NO IDEA
Government
Total mass=1.5×10^3+0.5×800=1900

Total volume=1.5+0.5=2

Density=total mass÷total volume=1900÷2=950