To find the unit rates, divide the price by the number of ounces:
For choice A: $2.49 ÷ 15 ounces = $0.166 per ounce.
For choice B: $3.32 ÷ 20 ounces = $0.166 per ounce.
Therefore, the unit rates for both choices are equal at $0.166 per ounce.
(04.01)
Which unit rate is the lowest price per ounce?
Choice A: 15 ounces of chocolate chips for $2.49
Choice B: 20 ounces of chocolate chips for $3.32
Group of answer choices
Choice A
The unit rates cannot be determined.
Choice B
The unit rates are equal.
1 answer