Ask a New Question
Search
Ask a New
Word Problems
Question
What is your name? (optional)
All questions and answers are public.
Newest Word Problems Questions
The school band sold T-shirts to raise money for an upcoming trip. It sold 150 shirts, which was 30% of the total sales on
1 answer
27 views
At McCord Middle School, 300 students rode their bike or walked to school. This is 60% of the total student body. How many
1 answer
10 views
im bought some potted plants:
Petunias cost $11 per pot and Begonias cost $15 per pot. Jim bought 19 potted plants in all and
1 answer
asked by
Which of the following groups fought each other in
15 views
Selma has to hike 11 miles to reach the top of Electric Peak in Yellowstone Park. After hiking 2.4 miles, she takes a break. How
1 answer
15 views
A large bin can store up to 44 towels.A small bin can hold three-fourths the volume of a large
bin. You have already put 17 in
1 answer
15 views
For a concert, 19 boys and 22 girls bought tickets from the music club. The total cost of the tickets was $256. This total cost
1 answer
8 views
There are 17 members in the scout troop. All of the members went on a trip to a state park. There were also 4 adults on the
1 answer
15 views
Ivan can paint 25 square feet every half hour. How many square feet can he paint in 3 hours?
A. 75 square feet B. 225 square feet
1 answer
13 views
Philip is sorting acorns he collected. He has 92 acorns: 66 still have their tops, 26 do not. Philip wants to sort the acorns
1 answer
33 views
Louie uses 10 feet of wood, 16 wheels and one can of paint for every 4 skateboards he builds.
A 4-column table with 3 rows.
1 answer
asked by
The boundaries of the former Soviet Union changed
13 views
Three tennis balls have the same mask if the total mass of the three balls is 6 3/10 g what is the mass of one ball
1 answer
8 views
Noel has been working on making handmade birthday cards for 11 over 12 hour if each car takes one over 6 hours to make how many
1 answer
9 views
Jeremy worked for 8 1/2 hours building model airplanes if each airplane takes him one 2/5 hours to make how many miles did he
1 answer
11 views
Samantha is using ribbon to make bows to be sold at a school fundraiser. She has 83.2 meters of ribbon. She needs 1.28 meters of
1 answer
asked by
Brianna sapp
13 views
Glass plates are packaged and shipped to a retail store but 20 percent of all the shipped plates arrive broken in the last
1 answer
8 views
The school band sold
Tshirts to raise money it sold 150 shirts which was 30 percent of the total Sales on Sunday how many t
1 answer
11 views
Glass plates are packaged and shipped to a retail store but 13 percent of all the shipped plates arrive broken in the last
1 answer
10 views
Olivia filled up 8 baskets of blueberries. On the way to the market, one of the baskets fell and about half of the berries were
1 answer
asked by
NOOTNOOT
11 views
Joseph wants to buy tickets for the baseball game and a team hat to wear to the game. He has $34.25. If the hat costs $12.50 and
1 answer
asked by
A
11 views
Paul runs a small farm. After the last harvest, he weighed the amount of squash he collected. He had 42.2 total pounds of green
1 answer
asked by
PJ
11 views
There are 17 members in the scout troop. All of the members went on a trip to a state park. There were also 4 adults on the
1 answer
asked by
Your friend
11 views
Mr. Nelson has a full bag of potting soil. He wants to pot 17 pepper plants and needs to have 17 2/3 quarts of potting soil left
1 answer
10 views
Yesterday, Lily's Snack Shack went through 7 bottles of ketchup. If they used 2/3 as much mustard as ketchup, how many bottles
1 answer
asked by
Brianna sapp
17 views
Lindsey collected 2/3 of a bin of glass bottles to recycle. Diane collected 7 times as many bins as Lindsey. How many bins of
1 answer
asked by
Brianna sapp
11 views
Brad had a small gathering at a local steakhouse. The steakhouse offers three dinner platters which vary by size and price. They
1 answer
asked by
drakeboing
16 views
A ship departs from Port Miami with 5,678 tons of cargo. The ship docks at the Bahamas and unloads some cargo. The crew also
1 answer
15 views
F. Suppose Santiago bought 26 books. Can you figure out how many of each type of book he bought?
1 answer
11 views
Smith Landscaping charges $85.00 to take on a job, plus $10.00 per tree they plant. How much will it cost a client to hire Smith
1 answer
9 views
Alexa transports flowers for Rolling Rosie's Garden Center. On her last route, she earned $450.80. If Alexa earned $0.40 for
1 answer
asked by
Brianna sapp
8 views
Nigel is selling cany bars for his outdoor club. He is averaging 4 bars every 3 days. If he continues at this rate, how many
1 answer
asked by
Denki Kaminari
10 views
The school band sold T-shirts to raise money for an upcoming trip. It sold 120 shirts, which was 30% of the total sales on
1 answer
17 views
At McCord Middle School, 300 students rode their bike or walked to school. This is 60% of the total student body. How many
1 answer
asked by
shhh
12 views
Question Troy has a price chart below for various ingredients he needs to order for his sandwich bar. Troy has to order 4 pounds
1 answer
8 views
Dennis has sold $40 worth of chocolate bars for a fundraiser. if he sells over $175 worth of chocolate, he'll win a prize. each
1 answer
7 views
Dennis has sold $40 worth of chocolate bars for a fundraiser. if he sells over $175 worth of chocolate, he'll win a prize. each
1 answer
12 views
Dennis has sold $40 worth of chocolate bars for a fundraiser. if he sells over $175 worth of chocolate, he'll win a prize. each
1 answer
11 views
The image you sent contains a word problem about a zoologist's estimated weight for a baby elephant. The problem asks to
1 answer
asked by
Evan and Max
13 views
The school band sold T-shirts to raise money for an upcoming trip. It sold 150 shirts, which was 30% of the total sales on
1 answer
asked by
mav welborn
11 views
At McCord Middle School, 300 students rode their bike or walked to school. This is 60% of the total student body. How many
1 answer
asked by
mav welborn
10 views
Josh bikes 235 miles per year. How many miles does he bike in a decade? (one decade is ten years.) NOTE: You must show all work
1 answer
9 views
The school band sold T-shirts to raise money for an upcoming trip. It sold 150 shirts, which was 30% of the total sales on
1 answer
asked by
dee
10 views
Question
A store is selling ribbon by the yard. Mike bought 8 yards of red ribbon. Each yard cost $3.50. Complete and solve the
1 answer
16 views
The school band sold T-shirts to raise money for an upcoming trip. It sold 120 shirts, which was 30% of the total sales on
1 answer
asked by
dee
11 views
Ava ate 5 wheat crackers, or 5% of the entire box. How many crackers were in the box?(1 point)
There were crackers in the box.
1 answer
18 views
Bill's record-breaking jump was 1 1/8 times longer than the previous best in the jump competition. If Bill's distance was 5 2/5
1 answer
23 views
Match each scenario with the equation that can be used to solve it. Put responses in the correct input to answer the question.
1 answer
19 views
Brian can read 80 pages in 2 hours. How many pages can he read in 3.5 hours? (1 point)
Responses 11.43 pages 11.43 pages 140
1 answer
17 views
Use the graph to answer the question.
Jamal has a 20-pound dog and a 35-pound dog. How much would it cost for him to have both
1 answer
17 views
Ava ate 5 wheat crackers, or 5% of the entire box. How many crackers were in the box?(1 point)There were crackers in the
1 answer
asked by
dee
19 views
A farmer’s market sells 6 red mangos for $5. How much would 21 red mangos cost?
What is the price of 21 red mangos? Fill in
1 answer
11 views
Ava ate 5 wheat crackers, or 5% of the entire box. How many crackers were in the box?(1 point)
There were crackers in the box.
1 answer
asked by
mav welborn
25 views
Ava ate wheat crackers, or 5% of the entire box. How many crackers were in the box?
There were _ crackers in the box.
1 answer
14 views
Yesterday, Paula's Doughnut Shop sold 1/5 as many chocolate doughnuts as cinnamon doughnuts. If they sold 1/4 of a tray of
1 answer
asked by
Brianna sapp
16 views
Before leaving, you stop to fill up your car with gas. You pump a total of 22.35 gallons. The cost per gallon is $1.79. What is
1 answer
26 views
Becky was buying soup ingredients at the supermarket. She spent $6 on a pumpkin and also bought some sweet potatoes, which cost
1 answer
18 views
Marbles come in two sizes: 1-inch diameter and 2-inch diameter. The 1-inch diameter marbles cost 30 cents less than the 2-inch
1 answer
asked by
bootyticker329-t
25 views
A chocolate maker melts three blocks of chocolate weighing 5.4 oz 6.1 oz and 5.7 oz if each truffle takes 0.4 oz of chocolate
1 answer
23 views
A cyclist road for 3.5 hours and completed a distance of 60.9 mi if she kept the same average speed for each hour how far did
1 answer
18 views
Ms. Richardson bought six 2-gallon containers of iced tea at Bojangles for her tailgating party. Her guests drank 7.75 gallons
1 answer
asked by
Brianna sapp
18 views
Question
Nigel is selling candy bars for his outdoor club. He is averaging 4 bars every 3 days. If he continues at this rate, how
1 answer
15 views
Jennie is making popcorn. The recipe calls for 12
1 2 cup of butter, 3 tablespoons of kernels, and 1 teaspoon of salt. If she
1 answer
20 views
Anthony received a $75 gift card to a sports park that offers batting cages, go-karts, and mini-golf.
Activity Cost Batting cages
1 answer
asked by
Your friend
34 views
Students filled 6 rows in Level 1 of Section A and 3 rows in Level 3 of Section B.
How many students were seated in the
1 answer
asked by
Your friend
30 views
Jackson has saved $174.
He wants to purchase an electric dirt bike that costs $459. If he saves $15 each week from the money he
1 answer
asked by
Your friend
21 views
There are 39 students in the bike club.
All but 8 of them participated in a race. What is the total cost if each student who
1 answer
asked by
Your friend
28 views
You have $25 to spend on snacks for movie night with 4 of your friends. if individual boxes of raisins are $1.50 and all 5 of
5 answers
asked by
celeste
26 views
Judith's family went on a cross-country trip. They drove exactly 232 miles a day for 12 days. How many miles did they drive?
2,88
1 answer
18 views
The movie theater sold 345 tickets to a show. If 2/3 of the tickets sold were adult tickets, which cost $13.95 each, how much
1 answer
asked by
7 of 107 of 10 Items Question Which of the fo
19 views
1) Every day, Lucy collects some candies. If Lucy collects 10 candies on the first day of Halloween, and 2 more candies each
1 answer
asked by
averagejpopfan
25 views
1) Every day, Lucy collects some candies. If Lucy collects 10 candies on the first day of Halloween, and 2 more candies each
1 answer
asked by
averagejpopfan
27 views
the recipi calls for 1/2 butter and 3 tablespoons of kernals if she uses 10 tablespoons kernals how much butter does she need
3 answers
asked by
the best
14 views
A school received 2 orders of new chairs. The first order contained 180 chairs. The second order contained 204 chairs. Each of
1 answer
asked by
Ren
17 views
Five people can build 3 hatsin 21 days find the number of apple working at the same rate would build similar 6 huts in 15 days
1 answer
asked by
Daisy
23 views
Mr. Rodriguez has a vegetable garden that borders his house. He wants to put a fence around it. It costs $7 per yard for the
1 answer
asked by
Pillow
19 views
Marsha is driving 625 total miles on a trip. She has already driven
of the distance. How far has Marsha driven? A. B. C. D.
1 answer
16 views
Niles and Bob sailed at the same time for the same length of time. Niles' sailboat traveled 35 miles at a speed of 5 mph, while
1 answer
22 views
The party will cost $150, plus $10.50 per child and $5.50 per adult. There needs to be at least one adult and one child at the
1 answer
asked by
L
18 views
Question Philip is sorting acorns he collected. He has 92 acorns: 66 still have their tops, 26 do not. Philip wants to sort the
1 answer
asked by
rat
20 views
for every 12 monkeys that a zoo keeps it must hire 3 zookeepers if a zoo is rehabilitating 228 monkeys how many zookeepers does
1 answer
asked by
aka
21 views
Alaina is selling wreaths and flowers for her chorus fundraiser. Wreaths cost $27 each and flowers cost $20 each. If she sold 15
1 answer
asked by
.
23 views
Roger also wants to make sandwiches for his guests. He buys the following sandwich fillings:
• 1.5 kilograms of turkey • 1.25
1 answer
28 views
solve
Emma is organizing a fundraiser for her school, where she is selling packs of cookies. Each pack contains 6 cookies, and
1 answer
29 views
The senior class had a car wash to raise money for the senior trip. It cost them $35 for supplies. They washed 75 cars and
1 answer
35 views
Rafael is making punch and needs a gallon of sorbet and 2 liters of soda to make 12 cups. He pays $3.00 for a 2 liter of soda
1 answer
33 views
Trey is running in a race. He has completed 1/4
of the race so far. He has already run 1.2 miles. How many more miles must Trey
1 answer
21 views
Trey is running in a race. He has completed 14
of the race so far. He has already run 1.2 miles. How many more miles must Trey
1 answer
22 views
Iris is asked to sweep the gymnasium floor after a basketball game. This requires her to push a sweeper from one end of the gym
1 answer
19 views
Each chef at "Sushi Emperor" prepares
\[15\] regular rolls and \[20\] vegetarian rolls daily. On Tuesday, each customer ate \[2\]
1 answer
24 views
A fire engine’s water tank holds 750 gallons of water. If the pump removes 250 gallons of water in 5 minutes, what is the
1 answer
23 views
Alyssa sells fruit at a farmers market and one day she sold a total of 200 lb of apples and bananas she sold apples for $2 per
1 answer
26 views
than had 7 of his friends over. He ordered cheese pizzas and mozzarella sticks for the 8 of them. In all, there were 64 pieces
1 answer
asked by
kitkat
22 views
Lilly had two over-due books from the school library. Each book cost $1.49 per day they
were late. Lilly returned the over-due
1 answer
asked by
Dior
25 views
Jennie is making popcorn the recipe calls for 1/2 cup of butter 3 tablespoons of kernels and 1 teaspoons of salt if she uses 10
1 answer
asked by
aka
20 views
At the town picnic, 480 hot dogs and 320 hamburgers are barbequed. Find the maximum number of families that can attend if the
3 answers
asked by
rat
25 views
A carnival game gives variety bags as prizes. The game operator uses 100 balloons and 68 stickers to put into a certain number
1 answer
asked by
rat
20 views
3b. Roger discovers that he needs to buy some chicken as well. He buys an amount of chicken that weighs more than the beef he
1 answer
23 views
ill in the blanks to complete the steps of the word problem: Ari wants to buy his favorite cookies for 15 friends. If the
1 answer
15 views
Seawall bike rental charges $11 fixed fee plus $9 an hour to rent a bike. Steve paid $56 to rent a bike. How many hours did he
1 answer
21 views
They're 40 students in Joan class she plans to invite them to her birthday party she asked them to suggest a theme for her
1 answer
asked by
RobloxRivals
29 views
Colise has 2 vases of flowers that each hold 10 red and 5 yellow roses. Michelle has the same total number of roses but in 3
1 answer
asked by
Ivegot-U
17 views
Parent Category
Mathematics