Ask a New Question
Search
Ask a New
Arithmetic
Question
What is your name? (optional)
All questions and answers are public.
Newest Arithmetic Questions
Ivan can paint 25 square feet every half hour. How many square feet can he paint in 3 hours?(1 point)
Responses 150 square feet
1 answer
26 views
how do you do long division
1 answer
221 views
5 divided by 20 long division
1 answer
6 views
23.26 - 17.1
1 answer
8 views
5.5 divided by 158.18
1 answer
11 views
158.18 divided by 5.5
1 answer
9 views
A processing machine crushes 3 1/4
kilograms of dried fruits in 3/4 minute. Determine the kilograms of fruit crushed in one
1 answer
asked by
nope
5 views
Lara multiplied 4/13
times 3 and got 12/39 . Was her answer correct?(1 point)
1 answer
7 views
Find the product of 3 and 3/11
.(1 point)
1 answer
7 views
Multiply 2/9
times 4.(1 point)
1 answer
6 views
When a puppy was adopted, it weighed 4.5 pounds. Now it weighs 12.25 pounds. How much weight did the puppy gain?
1 answer
10 views
If you need to multiply 400, 2, and 1½, what would you type on the numeric keypad?
Responses 400*2*1½ 400*2*1½ 400*2*1.5
1 answer
8 views
4.5^2+6.5 rounded to nearest tenth
1 answer
7 views
15+10 rounded to nearth hundrthed place
1 answer
9 views
15x10 rounded to nearth hundredth
1 answer
6 views
Question 1
A ticket to a movie costs t dollars, and there is a 15% amusement tax on each ticket. 1a. Connor buys a ticket to see
1 answer
7 views
The grocery store is having a sale on apples. If you buy 8 pounds and it costs $16.00, what is the unit rate of price per
1 answer
asked by
kitkat
12 views
What is the sum of six 3/5 and 2 4/5
1 answer
6 views
2/5 ÷ 8/25 A 4/5 B 1 1/4 C 16 / 125 D 3/4
1 answer
6 views
Solve -7 + (-6)=
1 answer
10 views
Solve using traditional division: 7,925
25. 317 None of these is correct. 316 R25 3170
1 answer
5 views
Solve using traditional division: 3,385
31. 1009 109 108 R 37 109 R6
1 answer
6 views
There are 2,380 seats in the auditorium. There were 35 seats in each row of the auditorium. How many rows are there?
67 rows 67 R
1 answer
7 views
Ivan can paint 25 square feet every half hour. How many square feet can he paint in 3 hours?(1 point)
Responses 50 square feet 50
1 answer
asked by
shhh
11 views
Multiple Choice
Rounding can be useful in daily life by _____________. (1 point) Responses making edges smoother making edges
1 answer
asked by
Gir
13 views
1/5 divided by 6
1 answer
asked by
Maria Candea
10 views
9 divided by 1/4
1 answer
asked by
Maria Candea
10 views
1/10 divided by 4
1 answer
asked by
Maria Candea
10 views
1/20 simplifyed
1 answer
asked by
Maria Candea
8 views
1/4 divided by 5
1 answer
asked by
Maria Candea
9 views
2/3 + 1/6
1 answer
6 views
What is the correct simplification of 2532
?(1 point) Responses 75 75 125 125 37.5 37.5 625
1 answer
39 views
hat is the simplified form of 2713
?(1 point) 2713 =
1 answer
5 views
It costs $14.40 for 3.2 pounds of turkey at the deli counter. What is the price for one pound of turkey?
1 answer
8 views
Alyssa was out at a restaurant for dinner when the bill came. She wanted to leave a 15% tip. If dinner cost dd dollars and
1 answer
asked by
Maria Candea
11 views
3200 people attended a football game. If 10% of the people who attended were teenagers, how many teenagers attended the game?
1 answer
asked by
FREE DIDDY
15 views
A large box weighs 490 pounds. A small box weighs 5 pounds. How many times as many pounds does the large box weigh than the
1 answer
8 views
Landscape Elementary uses 14 reams of paper every 3 weeks. How many reams of paper do they use each week? Round the answer to
1 answer
6 views
Jacob has a coin collection. He keeps 5 of the coins in his box, which is 10% of the collection. How many total coins are in his
1 answer
asked by
FREE DIDDY
13 views
4 of 74 of 7 Items
Question Students filled 6 rows in Level 1 of Section A and 3 rows in Level 3 of Section B. How many students
1 answer
7 views
The sale discount for a product is 25%, if the orgianil price is 164 dollars, how mcuh will he pay
1 answer
7 views
Ivan can paint 25 square feet every half hour. How many square feet can he paint in 3 hours?(1 point) Responses 150 square feet
1 answer
asked by
REMMYYBoOoOoOoOyyyyyss
11 views
What is 1,827÷9
? (1 point) Responses 200 R2 200 R2 200 R27 200 R27 203 203 230
1 answer
6 views
Each cable car at an amusement park can hold 6 riders. There are 51 people in line to ride the cable cars.
Part A How many cable
1 answer
9 views
A processing machine crushes 314 kilograms of dried fruits in 34 minute. Determine the kilograms of fruit crushed in one minute.
1 answer
4 views
Zach bought five DVDs for $14.95 each. How much did he pay not including sales tax?
1 answer
6 views
Mary ate 4 1/2 pears and Carmie ate 7 2/4 pears. If they finished all the pears in a box, how many pears were in the box?(1
7 answers
asked by
Missyyyyyy Catieeeeeee🫶(Connex-Us Q&A 6th)
20 views
Given the sum
100 = 64 + 36, rewrite 64 + 36 using their GCF and multiplication. (1 point) 0 4(16 × 9) 0 4(16 + 9) 0 2(32 + 18)
1 answer
4 views
Eli is multiplying 8×7×1/100×1/10. What decimal multiplication problem is he solving?
1 answer
10 views
Three dozen muffins cost $9.00. Determine the cost per muffin.
What process will you use to solve this problem? (1 point)
3 answers
asked by
tomdaya
12 views
The product below is shown without the decimal point use number sent to place the decimal point correctly 5.03×14.5
1 answer
10 views
Madison is buying bulky candy for a dance company fundraiser. She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy
1 answer
asked by
tomdaya
8 views
The school store is running low on erasers for pencils. They want to order more, so they look at the prices for 4 brands.(1
1 answer
asked by
tomdaya
15 views
A box of two dozen pencils cost $1.35. Follow the steps to determine the unit price per pencil.(3 points)
1 dozen = pencils 2
1 answer
asked by
tomdaya
16 views
Add together your answers from the previous two questions. Is this number greater than, less than, or equal to the voltage of
1 answer
7 views
Nima can mow 18 yards in 6 days. Which strategy can be used to determine how many yards Nima can mow in 20 days?
Add the
1 answer
asked by
The boundaries of the former Soviet Union changed
9 views
A box of packaged snacks contains 6 individual bags and costs $5.40. Each individual bag contains 18 crackers. What is the cost
1 answer
asked by
The boundaries of the former Soviet Union changed
10 views
Identify the partial quotient in the first step of this problem, as shown:
Four thousand three hundred fifty seven divided by
1 answer
13 views
Subtract.
43 1/2−15 4/7 Enter your answer as a mixed number in simplest form by filling in the boxes.
1 answer
19 views
What single-digit numbers besides 1 divide evenly into both 24 and 96? List your responses in order from the lowest to the
1 answer
asked by
mr nice guy
15 views
21 4/8−3/4
1 answer
11 views
73 7/10−25 5/8
1 answer
11 views
27 5/6−2/7
3 answers
10 views
A store is selling ribbon by the yard. Mike bought 8 yards of red ribbon. Each yard cost $3.50. Complete and solve the working
1 answer
8 views
4 2/3 + 2/3
1 answer
asked by
Brianna sapp
5 views
Each cement block weighs 3 3/4 pounds. How much do 4 cement blocks weigh in total?
Write your answer as a fraction or as a whole
1 answer
asked by
Brianna sapp
8 views
Ivan can paint 25 square feet every half hour. How many square feet can he paint in 3 hours?(1 point)
Responses 225 square feet
1 answer
asked by
mav welborn
9 views
On Monday a team of street sweepers cleaned 98 city blocks. Tuesday, the team cleaned 1/2 as many blocks as on Monday. How many
1 answer
asked by
Brianna sapp
9 views
Ruben went to the candy store and bought 56 pounds of candy. If 1/3 of Ruben's candy was chocolate, how many pounds of chocolate
1 answer
asked by
Brianna sapp
11 views
A factory puts 1/2 of a gallon of vinegar into each batch of salad dressing. How many gallons of vinegar will be used in 94
1 answer
asked by
Brianna sapp
7 views
A group of farmers planted 32 fields of vegetables. Of the fields they planted, 1/12 were planted with cabbage. How many fields
1 answer
asked by
Brianna sapp
7 views
A factory makes sheets of metal that are 2/3 of an inch thick. If a worker at the factory makes a stack of 54 of the sheets, how
1 answer
asked by
Brianna sapp
9 views
On Thursday the cows at the Lawrence Dairy produced 94 bottles of milk. Friday, the cows produced 4/5 as much milk as on
1 answer
asked by
Brianna sapp
11 views
A cookie factory puts 1/4 of a barrel of flour into each batch of cookies. How much flour will the factory use for 6 batches?
Wri
1 answer
asked by
Brianna sapp
7 views
Ivan can paint 25 square feet every half hour. How many square feet can he paint in 3 hours?(1 point)Responses150 square feet150
1 answer
asked by
dee
12 views
103.06 + 0.97 + 28
1 answer
asked by
FREE DIDDY
18 views
-4.75+1.75
1 answer
asked by
FREE DIDDY
17 views
1/4 + 3/2
1 answer
asked by
FREE DIDDY
16 views
Jamie plays a game. She earns a 1 point for correct answers and loses 0.25 points for each incorrect answer. She gets 15 correct
1 answer
asked by
FREE DIDDY
15 views
if I was five years old 11 years ago how old am I now
1 answer
9 views
Find the total amount saved if you buy five cans of soup at $2.99 each and use a “Buy 4 Get 1 Free” coupon.(1 point)
1 answer
asked by
star
13 views
19999 times 1000000000
1 answer
11 views
What’s half of 5.35
101 answers
asked by
sunrise_lover09
43 views
-2+1
1 answer
asked by
roboo3
15 views
Simplify 13 sort 27
1 answer
10 views
Given the sum 100=64+36, rewrite 64+36 using their GCF and multiplication
1 answer
22 views
Given the sum 100=25+75, rewrite 25+75 using their GCF and multiplication
1 answer
9 views
Given he sum 70-25+45, rewrite 25+45 using their GCF and multiplication
1 answer
11 views
Two cars on a roller coaster hold 14 riders combined. If 12 cars are linked together, how many riders can fit on the roller
1 answer
asked by
The boundaries of the former Soviet Union changed
11 views
A train is traveling at a rate of 150 miles per hour. If the train stays at the same speed, how long will it take to travel 525
1 answer
asked by
The boundaries of the former Soviet Union changed
10 views
Tyler attempts 240 free throws in 60 minutes. How many free throws did he attempt per minute?
4 40 180 300
1 answer
asked by
The boundaries of the former Soviet Union changed
13 views
What is the unit price for an ounce of coffee if a 120-ounce package costs $9.60?
$0.08 per ounce $0.80 per ounce $1.25 per ounce
1 answer
asked by
The boundaries of the former Soviet Union changed
13 views
(12 divided by 2) 5 to the power of 2
1 answer
asked by
Elianah
12 views
using partial quotation to solve 1,085/7
1 answer
11 views
Evaluate (-1)(-1)(-3):
3 5 -3 -5
1 answer
6 views
Given that the amplifier cost was $235 and Jared still owes his mom $73, which of the following shows how much money Jared has
1 answer
13 views
The value of 30 - (2 - 4) ÷ (-2) is _____.
29 -14 -16 31
1 answer
11 views
The sum of -5, -9, and 10 is _____.
-14 14 -4 4
1 answer
10 views
/5 − 1/2 = 3/
1 answer
9 views
/5 − 12 = 3/
1 answer
10 views
Parent Category
Mathematics