Ask a New Question
Search
Ask a New
Math
Question
What is your name? (optional)
All questions and answers are public.
Newest Math Questions
Aimee packs ice cream into an ice cream cone. She then puts a perfect hemisphere of ice cream on top of the cone that has a
1 answer
31 views
A recipe for cinnamon rolls calls for 3 cups of flour for every
3 1 cup of water. Using the same recipe, how much water will
1 answer
23 views
Given that the cube root of 27 is 3, what is 2743
?(1 point) Responses 81 81 4 4 12 12 108
1 answer
16 views
4. Ethan wants to buy a bicycle. The original price is $164. How much will Ethan pay if he buys it during the sale?
* 3 points
1 answer
16 views
Anna’s Flower Shop ordered 4,500 flowers. The flowers came in 9 cases. How many flowers were in each case? Explain how you
1 answer
14 views
At the market, bananas cost $3 for a bunch. You spend $10 and also bought some potatoes. How much did you spend on potatoes?
1 answer
18 views
the skateboard rita would like to buy costs $6 less than 3 times the amount she has saved. The skateboard costs $69. How much
1 answer
asked by
FREE DIDDY
20 views
What is the final cost of two pairs of shoes at $35 per pair during a “Buy One Get One 50 Percent Off” sale?(1 point)
1 answer
asked by
star
24 views
Add and subtract radicals quick check answer key for 8 th grade
1 answer
15 views
Question
Use the table and image to answer the question. Cookie A – Cookies per Cup of Sugar Cups Cookies 2 80 3 120 4 160 An
1 answer
asked by
bots lover
15 views
3 2/3+4 5/8
Enter your answer as a mixed number in simplest form by filling in the boxes.
1 answer
asked by
dasfegsrdhtgyjkuhlij
17 views
Expand 74(8h+3)
7 4 ( 8 ℎ + 3 ) .(1 point)....
1 answer
asked by
Gir
11 views
Dawn, Keith, and John are all working on a history project. Dawn spent 1.5 hours less than 5 times as many hours on the project
1 answer
19 views
2/3
÷ 3/4 =
1 answer
asked by
cesat
11 views
Sarah's car used 2 2/3 gallons to travel 50 miles. At what rate does the car use gas, in miles per gallon?
1 answer
17 views
Use proportional relationships to solve this mixture problem. The incoming 6th-grade class has a choice between band or choir as
1 answer
21 views
Harper needs to buy some new leotards for gymnastics practice. At the sporting goods store, she finds 2 leotards on sale for
1 answer
23 views
Use the table to answer the question.
Number of Months Cost ($) 1 74 2 99 3 124 4 149 The table below shows the cost for a gym
1 answer
asked by
.
13 views
An electrician charges $60 as a one-time fee plus an additional $55 per hour. If the total bill is $252.50, how many hours did
1 answer
17 views
Factor 9z+18 using the GCF.(1 point)
1 answer
21 views
Find the total amount saved if you buy five cans of soup at $2.99 each and use a “Buy 4 Get 1 Free” coupon.(1 point)
1 answer
14 views
A scatterplot has a positive, linear correlation. Which statement is true about the relationship between the x- and y-values?
As
1 answer
20 views
This graph shows the number of characters Gina can text as a function of time in seconds.
Cole can text 3 more characters per
1 answer
16 views
Explain what it means to have a correlation in a scatterplot. make the writing short
1 answer
14 views
An owl swoops down from its perch in a tree at 20 feet to catch field mice below. It follows the function h=−6t2−24t+20 .
1 answer
14 views
Robert spent $49.62 for 6 T- shirts. which number sentence shows the best way to estimate the cost of each T- shirt?
$45 divide
1 answer
asked by
Ren
17 views
Use the image to answer the question.
11 What is the surface area of the cone? Use 3.14 for pi and round to the nearest tenth, if
1 answer
15 views
An ice skating rink has two ways you can use the facility. The first option is to pay $10 per visit. The second option is to pay
1 answer
17 views
Jada has challenged herself to do at least 100 full push-ups this week. On Sunday, she does 30 push-ups. Her arms are sore, so
1 answer
11 views
Question
Lionel is loading boxes of books into an elevator to move to the 35th floor of an office building. There are 10 boxes of
1 answer
15 views
Victor goes to the fair for the rides. The fair in his town is small, so it only has two rides. The ferris wheel costs $2.50 to
1 answer
asked by
monday
22 views
Use the image to answer the question.
A triangular prism measures 8 centimeters in width, 10 centimeters in length, and 6
1 answer
29 views
The planner for a company celebration bought 272 balloons. While he was inflating them, 12 of them overinflated and burst. If he
1 answer
asked by
FREE DIDDY
22 views
Find all the factor pairs for 39 and complete the equations. Each equation should use a different pair of factors.
39 = 1 39 =
1 answer
13 views
X(2,4), Z(7,2,), Y(6,0) if you dilated triangle XYZ to form X'Y'Z' using a magnitude of 2 and a center of dilation at (2,0),
1 answer
25 views
Winona and Takoda are shopping for a present for their mother.
The chart shows several possible presents. There is no sales tax
1 answer
asked by
WitherRoses
32 views
There are 40 students in Joan’s class. She plans to invite them to her birthday party. She asked them to suggest a theme for
1 answer
23 views
It took Carla 36 minutes to run four miles. Convert this ratio into a unit rate by finding how long it took Carla to run one
1 answer
asked by
Lucy connexus 6th grade
39 views
The ratio of pens to pencils in the storage closet is 2 to 5. There are 30 pencils in the storage closet.
Choose the correct
1 answer
asked by
joey
33 views
Dave rented a limousine for his wife's birthday. The hourly rate is $70. They used the limousine for 4 hours, plus Dave gave the
1 answer
asked by
optimus
23 views
Melissa has a gerbil that lives in a cage in the shape of a rectangular prism. She wants to put a ramp in the cage to give her
1 answer
asked by
meme_master22160
23 views
After driving for a couple of hours, you and your friends decide to stop at a gas station for some snacks. Four sodas cost you a
1 answer
39 views
The numbers are the sum of each row and column
(e.g., 🌷+🌳+🌳+🌷=28). Find the value of each symbol:
1 answer
asked by
Use the image to answer the question. A decreasin
62 views
3/6 +8/9 round to a benchmark fraction
1 answer
29 views
Tickets to the baseball game are on sale for $1.50 off the regular price. Dea buys 6 tickets. If her total cost is $51, what is
5 answers
asked by
bootyticker329-t
29 views
Mr pluff paid for 16 batting cage tokens he told his kids to share them fairly chose the expression that shows how many tokens
1 answer
asked by
ty'meriah robinson
28 views
Manny is making almond muffins for a mid-day snack. He makes 36 muffins and uses 4 cups of almonds. What is the unit rate of
1 answer
asked by
goofy ah bugger
25 views
For a large group of students, the Boston Ballet charges a flat rate of $50.00, plus $15.00 per ticket. How much would a school
1 answer
40 views
A bag of chips costs $5.99 for 13 ounces. What is the cost per ounce? (1 point)
Responses $2.17 $2.17 $4.60 $4.60 $5.99 $5.99
1 answer
36 views
Jaden has a part-time job working for a landscaping company. He earns $25 for each lawn-mowing job, l
, and $20 for each
1 answer
36 views
Subcategories
Algebra
Geometry
Arithmetic
Calculus
Word Problems
Fractions
Statistics
Equations
Measurement
Data Analysis