Ask a New Question
Search
Ask a New
Word Problems
Question
What is your name? (optional)
All questions and answers are public.
Newest Word Problems Questions
Use a variable or consumption to solve.
Tom bought 5 apples and 4 pears for $3.80. Jerry bought 10 apples & 5 pears. Jerry paid
1 answer
asked by
Help! Please!
74 views
Using one of the expressions above, determine how much it will
cost the zoo to keep both of your animals for one week? Please
1 answer
asked by
hehe
72 views
Jae bought 85 tickets to spend on games and rides at an amusement park. Games cost 3 tickets each, and rides cost 8 tickets
1 answer
93 views
Ashley is filling a tank with water at a rate of 5 gallons per minute. The tank already had 190 gallons of water in it. Suppose
1 answer
asked by
Demon
102 views
Keagan is going out for pizza with his friends. For $77 total, they can buy "p" pizzas. Each pizza cost $11. How many pizza can
3 answers
asked by
Sunshine124
91 views
Vincent had 7/10 as many stamps as Isabelle. After Vincent bought another 30 stamps, he had 15 less stamps than Isabelle. How
1 answer
asked by
Anonymous
193 views
Jonathan had 147 more stickers than cards. He sold 1/3 of the cards and 1/6 of the stickers. He found that he had 8 more
0 answers
asked by
Anonymous
371 views
Ashley need 28 apples to make 4 pies. How many apples will she need to make 20 apple pies?
a. 120 apples b. 128 apples c. 136
2 answers
asked by
Donts ignore me ðŸ˜
800 views
A sweet cost 35 paise and a toffee cost 65 paise. Mrs naeem bought 4 sweets and some toffees. she spent Rs 4.00 altogether. How
2 answers
asked by
Iman
798 views
A bag contains green marbles and blue marbles, 24 in total. The number of green marbles is 9 less than 2 times the number of
3 answers
asked by
person
1,895 views
If Joe is currently consuming 64 nuts and 10 berries, what is the largest number of berries he would be willing to give up in
1 answer
asked by
Daniel
572 views
Ali went to the supermarket to buy 3 sweets and 8 bars of chocolate. He paid $29. If 8 sweets and 3 bars of chocolate cost $15,
1 answer
asked by
William
519 views
A friend brought 2 boxes of pencils and 8 notebooks to school and it cost $11. He went back and spent $11.25 on 3 boxes of
2 answers
asked by
Anonymous
1,284 views
cindy can type 50 words a minute. At this rate, how many words can she type in a half hour?
2 answers
asked by
valentina
579 views
Jessica sold 210 magazine subscriptions during a fundraiser at her school. The subscriptions either cost $23 per year or $45 for
2 answers
asked by
Irene Wu
603 views
A and B had an equal numbers of cupcakes at first. After B bought twice as many cupcakes as he had at first and A gave away 26
1 answer
asked by
Qi
559 views
for the school play, child tickets cost $3 and adult tickets cost $5. The number of adult tickets sold was 20 more than the
2 answers
asked by
carlos
1,653 views
Tristan has $3.75 in quarters and dimes. She has 21 coins. How many of each coin does she have?
2 answers
asked by
dayalyn
943 views
A nearby resort rented a certain number of function rooms for Php 28,800. When the price was reduced by Php 20 per room, 6 more
1 answer
asked by
HELP US
543 views
Christine went shopping and bought each of her eight nephews a gift., either a video costing $14.95 or a cd costing $16.88. She
1 answer
asked by
mandy
533 views
Jason earns 30 cents for every carrot he sells. He earns an extra $3 for every 30 carrots he sells.How many carrots must he sell
3 answers
asked by
Anonymous
3,328 views
Rachael bought 12 pencils and 7 markers for $5.36, and later bought 8 pencils and 5 markers for $3.68. Find the cost of each
1 answer
asked by
cody
643 views
Marty now has6 more pogs than jen has.After he gives 10 pogs to jen, how many more pogs will jen have then Marty?
1 answer
asked by
rist
284 views
Dave can now mow his lawn in 20 minutes less time with the power moxer than with his hand mower. One day the power mower broke
1 answer
asked by
Rachel h
548 views
Parent Category
Arithmetic